Noortevahetus Ungaris: “Melting Cultures”

Rahvusvaheline noortevahetus on erinevatest Euroopa riikidest pärit noortegruppide omavaheline koostööprojekt, mis on välja töötatud ja ellu viidud noorte poolt ning kus tegeletakse noorte jaoks oluliste teemadega. Projekt võib kesta 5-21 päeva. Noortevahetus on hea võimalus õppida tundma teisi kultuure ja noori teistest riikidest ning tegeleda just nende teemadega, mis on noorte jaoks olulised. Noortevahetuses saavad osaleda noored vanuses 13–30 eluaastat, oluline pole noore perekonnaseis, haridustase, rahvus ega keeleoskus. Noortevahetuses osalemiseks on tähtsaim noore soov kogeda ja õppida midagi uut. Saatvaks organisatsiooniks on Avatud Ühiskond MTÜ.

Noortevahetus “Melting Cultures” toimus Ungaris, Liptodis, vahemikus 14.10.2019 kuni 21.07.2019. Noortevahetus korraldati seitsme organisatsiooni koostöös – kokku kaasati 35 noort, kellest 12 olid vähesemate võimalustega, tagamaks osalemisvõimalust erinevate sotsiaalsete taustadega noortele. Noortevahetuse eesmärk oli tuua kokku noored huvilised, et suurendada noorte enesekindlust ja esinemisoskust läbi ühise näidendi ettevalmistamise, mida esitati Ungari rahvale kohalikul kultuurifestivalil.

The Youth Exchange “Melting Cultures” is organized by cultural association “Fiatalok a részvételért Egyesületa” in Liptod, Hungary, during the period of 14.10.2019 – 21.07.2019, including 35 participants and five members from each country(four participants + group leader).

Avatud Ühiskonna esindajatena osalesid Tallinna Teeninduskooli õpilased Siim Tanel Pallase, Frank Varblane, Rane Samm, Roger Grüntal ja Ronald Juksar

Kokkuvõte: Siim Tanel Pallase

Ma olen Siim Tanel, 21 aastane õpilane Vasalemmast. Hetkel õpin Tallinna Teeninduskoolis koka erialal 2. kursusel. Vabal ajal meeldib mulle lugeda raamatuid ja mängida klaverit. Enne koka eriala õppisin Tallinna Reaalkoolis ja sealt olen endale kaasa saanud hea analüüsimisvõime ja loogilise mõtlemise. Võtan igas olukorras aja maha ja kaalutlen võimalikke variante hoolega. Kokana töötades olen avastanud, et minu toimetulek pingerohketes olukordades on paranenud ja ma leian, et pinge all töötan ma kiiremini.

Projekt Melting Cultures eesmärk oli erinevate kultuuride teadvustamine, tolerantsuse arendamine ja suhtlusoskuste parandamine. Projekt kasutas eesmärgi täitmiseks performance’i loomist, selle esitamist kohalikul kultuurifestivalil, sotsiaalmeedias reklaamimist ja lava disaini (kostüümid/ plakatid).

Päevad olid sisustatud hästi, kordagi ei olnud igav. Me olime ühes väikeses Ungari külas nimega Liptod, mis andis projektile eelise, et õhtuti polnud sul midagi väga teha – tahes’ tahtmata veetsid inimesed aja ühisruumis kõikide teistega, leidsid omale uusi sõpru ja said teada palju huvitavat teiste riikide kohta. Enim meeldisid mulle need õhtud, kus sai rääkida eakaaslastega oma probleemidest ja näha teisi perspektiive, mida ise polnud varem näinud. Käisime kahel väljasõidul, üks oli festivalile Pecsvaradis, kus me oma performance esitasime ja teine oli Mohacs’isse, kus me käisime termaalvee vannidele ehitatud ujulas. Teadagi pole Eestis ühtki termaalveevanni, mis muutis selle vägagi uueks kogemuseks.

Projekt jättis mulle hea tunde, et ma sain kohtuda nii paljude uute ja ägedate inimestega. Samas väga kurvaks tegi see kui viimasel päeval kõigile head aega pidi ütlema. Jään neid inimesi pikalt igatsema.
Õppisin palju teiste kultuuride kohta ja teiste kultuuride eripäradega arvestada. Seda enamasti vabal ajal või söögilauas vesteldes. Arvan, et isegi kui me kõik oleme nii erinevates kultuuriruumides üles kasvanud ja meie vaated maailmale on täiesti erinevad, siis lõppude lõpuks oleme me kõik inimesed ja see hoiab meid koos.

Leian, et Liptodi keskkond oli ideaalne asukoht projekti jaoks, sest sulanduvad kultuurid kõige paremini kui inimestel on vähem väliseid segajaid. Tiimiliiderina olen ma uhke oma kaasmaalaste üle, sest nad suutsid väga hästi luua sidemeid teistega ja mul nende pärast probleeme ei tekkinud. Veel rõõmsamaks teeb see kui näen, kui palju nad selle projekti jooksul inimestena on arenenud. Teised projektil osalevad noored olid ka väga meeldivad ja leian, et projekt sujus väga ilusti, sest sattus kokku õige seltskond inimesi.

Kindlasti soovitan sellistel projektidel osalemist inimestele, kes on valmis astuma oma mugavustsoonist välja, kogema uusi asju ja leidma iseendast külgi, mille olemasolust ei tea veel. Kindlasti ei soovitaks inimestele, kelle eesmärk ei ole leida uusi kogemusi, vaid soovivad minna lihtsalt puhkusereisile. Tänan saatvat organisatsiooni, et pakkus mulle võimalust kogeda midagi sellist, mida ma alguses kartsin. Ma arenesin väga palju inimesena ja leidsin projektilt inimesi, keda jään pikalt igatsema. Ma tunnen ennast palju enesekindlamalt peale laval esinemist rahvamassi ees.

Kokkuvõte: Roger Jonathan Grünthal

Minu nimi on Roger Jonathan Grüntal. Ma olen 17 aastane. Ma elan Eestis, Tallinnas. Ma õpin kokandust Tallinna Teeninduskoolis. Mulle meeldib jalgpalli mängida ja süüa teha. Ma olen hästi sõbralik ja südamlik inimene. Ma oskan kõigiga väga hästi läbi saada, olgu nad siis teisest rahvusest või teisest rassist. Ma oskan jõuda kompromissideni, mis on minu arvates väga hea isikuomadus, paljudel see võime puudub.

Noortevahetusel osalejatel oli võimalik ennast registreerida kolme tegevusrühma: performance, sotsiaalmeedia ja dekoratsioonide rühm. Mina panin ennast kirja sotsiaalmeedia gruppi, milles lõime näiteks instagram’i konto, disainisime lendlehti jpm mille abil levitasime teavet projekti ja kohaliku festivali kohta.Ühtlasi aitasin ka dekoratsiooni gruppi ja aitasin neil paberist südameid voltida.

Kõige enam täheldasin, et eestlased on söögilauas vaikselt, aga teised laulavad ja plaksutavad. See ei häirinud mind üldse, kuid on huvitav tähelepanek. Kõik on inimesed nagu meiegi. Mida rohkem päevi mööda läks, seda lähedasemaks sain ma inimestega, kes projektis osalesid. Ma tundsin nende inimeste vastu kiindumust ja armastust. Nendega oli huvitav aega veeta ja suhelda, sest teemasid millest rääkida oli väga palju. Alguses mötlesin, et vabal ajal proovin suhelda rahvuskaaslastega Eestist, aga mida aeg edasi, seda rohkem oma vabast ajast veetsin teistega rääkides ja midagi tehes, näiteks mängides laua- või pallimänge. Viimasel päeval läksime spaasse, seal näitasin teistele kuidas Eestis sauna tegemine käib.

Esimesel päeval oli veel keeruline mõista, et miks ma Liptod’is olen või mida ma noortevahetusel tegema hakkan. Noortevahetus tegi mind palju enesekindlamaks ja tugevamaks inimeseks. See projekt õpetas mind uuesti usaldama ja näitas väga hästi, et me oleme kõik samasugused inimesed, ükski eelarvamus teiste rahvuste kohta ei vastanud tõele ja see pani mind mõtlema…
Mis oli Sinu kõige suurem õpimoment projekti vältel? Mille osas said targemaks?

Õpimomente oli projekti vältel mitmeid – ma sain mitmeti targemaks. Me rääksime nii palju seal oma kultuuridest, maadest, toitudest jne. Ma ei suutnud välja mõelda, et miks nendest projektidest üldse ei räägita. Ma ise kuulsin ka esimest korda, et üldse sellised projektid olemas on. See projekt muutis mu tuleviku vaateid vägagi. Praegu on mul plaanis Eestis kool ära lõpetada ja minna välismaale erinevatesse riikidesse oma elu elama/õnne otsima.

Keskkond oli ideaalne, kõik said kõigiga hästi läbi. Kõik klappisid omavahel ja just see tegigi selle kogemuse nii heaks. Soovitaksin sarnasel projektil osalemist ka sõbrale, tuttavale ja pereliikmele, sest kõik, kes vähegi on ise valmis panustama, vääriksid rahvusvahelisel tasandil kultuurilise dialoogi kogemust. Ma soovin tänada kõiki, kes sellega seotud olid, see oli väga mõnus kogemus. Soovin tänada ka kõiki, kes seal osalesid.

Kokkuvõte: Rane-Liis Samm

Olen Rane-Liis, 17 aastane. Elan linnast väljas, Lagedil. Alustasin 2018 aastal õpinguid Tallinna Teeninduskoolis, kokanduse õppekaval. Vabal ajal meeldib mulle sõpradega aega veeta ning taipoksiga tegeleda. Olen avatud, sõbralik ja vastutulelik. Lisaks olen lahke, vahest liigagi.

Projekti eesmärgiks oli tutvuda erinevate riikide kultuuridega ning teada saada kui erinevad on erinevatest kultuuriruumidest pärit inimesed. Lisaks valmistusime me festivaliks, mille jaoks me tegime töörühmades ettevalmistusi. Meid jaotati erinevatesse gruppidesse: Performance’i esinejad, sotsiaalmeedia rühm, disaini- ja dekoratsiooni tiim. Mina olin sotsiaalmeedia tiimis ning vastutasime noortevahetuse kajastuse eest projekti vältel ning pikemas perspektiivis. Kokkuvõtteks saime kõik püstitatud eesmärgid täidetud ja oli väga suurepärane nädal.

Meie päevad olid huvitavad ning erinevad. Hommikul ärkasin tavaliselt kell 7:40 ning järgneva tunniga siirdusin kultuurimajja. Eelnevalt toimus meil hommikusöök, see oli väga maitsev ning mitmekesine. Peale seda oli meil hommikune äratustegevus – tavaliselt kas tantsimine või võimlemine. Pärast seda me töötasime pidevalt kohaliku festivali ettevalmistamise jaoks. Lõunale eelnes alati kohvipaus, kus pakuti erinevate riikide snäkke. Toidud olid väga maitsvad ja kohati meie jaoks ka harjumatud. Näiteks õhtul ainult saia hapukoorega, pannkooke mis olid nutellaga täidetud. Esimestel päevadel saime osaleda erinevates mängudes, kus saime tutvuda üksteise nimedega. Õhtul pärast põhitegevusi oli meil vaba aeg mille saime sisustada veetes aega uute inimestega. Kuulasime muusikat, tegime erinevaid mänge ja siis oli aeg magama minna, et järgmisel päeval oleks välja puhanud ja energiat uue päeva alustamiseks. Väljasõitude osas käisime festivalil ning veekeskuses. Eestiga võrreldes oli sealne kliima lihtsalt imeline.

Noortevahetus jättis väga positiivse emotsiooni. Mulle väga meeldis antud projekt, sain teada uute inimeste kohta ning tutvuda tundmatu riigiga, Ungariga. Küla, kus me olime, oli väga ilus mägiküla ja jääb mulle alatiseks mälestustesse. Noortevahetus aitas mul paremini mõista erinevaid kultuure. Toon ühe lihtsa näite kuidas eestlased on rahulikud ja pigem tagasihoidlikud söögilauas ja ka muidu, aga itaallased ja portugaallased on jutukad ning lärmakad ning seda ka söögi ajal.

Enne reisi ma oma majakaaslaseid ei teadnud, sest olin Eestist ainus tüdruk ning poistel oli oma magamishoone. See oli hea nii keelelises mõttes kui ka uute sõprade leidmisel. Keskkond oli super, kõik olid lahked, abivalmid ning jutukad. Kindlasti soovitaksin noortevahetusel osalemist, kuna see annab hea keelepraktika ning teadmisi uutel teemadel Noortevahetus on võimalus proovida lühiajaliselt natuke teistmoodi elu. Tahaksin öelda, et olen väga õnnelik, et sel projektil osalesin ning see oli väga hea nädal. Kõige mõnusam oli kliima erinevus, Eestis oli sel ajal 5-6 kraadi. Me aga saime nautida 25kraadi ning mõnusalt kuuma päikest. Lisaks saime proovida maitsvaid Ungari roogasi ning nautida täiel rinnal.

Kokkuvõte: Frank Varblane

Minu nimi on Frank Varblane ja ma olen 17 aastane poiss Tallinnast. Ma õpin Tallinna Teeninduskoolis koka erialal ja teen palju sporti. Ma olen tegelenud 9 aastat kergejõustikuga ja 2 aastat poksiga.

Projekti temaatika ja eesmärk oli tegeleda noorte probleemidega. Noored ei ole piisavalt sotsiaalsed kuna tehnoloogia on arenenud ja maailm on digitaliseerunud. Telefonid votavad meie paevast keskmiselt 4 tundi ja me üritasime Liptodis kõik olla nädal aega “maailmast eemal” Me mängisime palju seltskonnamänge, külastasime festivali, avastasime Budapesti. Meie vabaaeg nägi välja selline, et me kas puhkasime või mängisime teiste noortega jalgpalli. Minu jaoks oli terve see riik ja projekt erakordne, mõtlemise ja vaadete kohapealt. See projekt jättis mulle väga hea emotsiooni ja ma kindlasti tahan sellistes projektides veel kaasa lüüa, sest see arendas minus enesekindlust ja võõrkeeleoskust.

Ma nägin projekti vältel palju kultuurilisi erinevusi. Eestlased on harjunud sööma vaikuses ja vahese jutuga, aga teised riigid kas laulsid voi plaksutasid käsi söömise ajal. Kindlasti panin ka tähele erinevaid aksente ja eripärasi inglise keele rääkimise juures.Kõik osalejad olid lahedad ja omamoodi. Noortevahetus kindlasti avardab nii palju silmaringi, suurendab enesekindlust, suhtlemine erinevate inimestega kõikjalt maailmas ja arendada oma keeleoskust kõige selle käigus. Ma tänan kõiki kes tegid sellise projekti minu jaoks võimalikuks.

Kokkuvõte: Ronald Juksar

Leave a Reply